Matsäck för lunch första dagen.

Sovsäck

Liggunderlag

Badkläder och Handduk

Gymnastikskor

Strumpor ett par stycken.

Underkläder

Mjuk byxor

Tröja

Shorts

T-shirt

Mössa

Vantar

Underställ

Regnkläder

Jacka

Ev stövlar

Tandborste och tandkräm om man har de behoven.

Vattenflaska med vanligt vatten 1,5 liter. 

Ha med minst två tröjor och mjuk byxor så man har några torra kläder att byta till om det blir blött.

Packa allt i plastpåsar/sopsäckar och knyt igen. Sedan kan det vara bra att ha en sopsäck till hela väskan när den ligger i kanoten för det kommer att stänka en del vatten på packningen.

När vi paddlar rekommenderar jag foppatofflor alternativt badskor/flipflop så att man kan stå i vattnet vid kanoten utan att skära sönder fötterna på något. Vad man har på sig beror helt på vilket väder det blir så kolla väderleksprognosen kvällen före. Regnar det inte så brukar de flesta köra i shorts, t-shirt och så har man en tröja/jacka som man kan ta av och på. Regnar det så rekommenderas regnkläder.